SANOFI

Rady na podporu
léčby průjmu

Bolesti břicha spojené s průjmem se nehodí nikdy a nikde. Když už nás tato nepříjemnost potká, chceme se jí rychle zbavit. Naštěstí existuje několik dobře a rychle fungujících rad.

Hlavní původci

Hlavními původci této nepříjemnosti bývají nejčastěji bakterie, menší měrou to mohou být i viry a podílet se mohou i parazité. Setkáváme se s nimi běžně. Proto, abychom předešli nákaze, je nezbytně nutné dodržovat určitá preventivní pravidla. Mezi nejběžnější patří časté mytí rukou a poté ještě ideálně použít dezinfekci.

Pozornost bychom také měli věnovat správné přípravě a konzumaci potravin. Znamená to, že všechnu zeleninu i ovoce musíme před jídlem pořádně omýt, je nutné také správně skladovat mléčné výrobky a velký pozor musíme dát na dostatečně tepelně zpracované maso. I přes dodržení všech hygienických pravidel se ale občas bohužel stane, že nás průjem zasáhne. Jak s ním rychle zatočit?

Dietní režim

Jak vypadá správný dietní režim při průjmu?

Důležité je především dbát na dostatečný příjem tekutin. Pijeme čaj, který si dle chuti můžeme osladit klasickým cukrem. Případně můžeme pít i minerálky s nízkým obsahem kysličníku uhličitého (CO2), jako jsou například Vincentka, Dobrá voda nebo jednoduše voda kojenecká. Zcela nevhodné jsou ale ovocné a bylinkové čaje, slazení medem a slazené nápoje obecně. To se týká i nápojů sycených právě kysličníkem uhličitým.

Dieta by měla být dodržována alespoň 2 týdny. První den bychom se měli soustředit pouze na pitný režim, maximálně můžeme přidat karlovarské suchary. V dalších dnech, kdy se stav viditelně zlepšuje, můžeme přidat tzv. „hlenovou“ polévku, kdy se rozvaří a rozmixuje voda s mrkví a rýží (můžete dosolit).

Co běžně pomáhá

Co běžně pomáhá

Když už se průjem na cestě objeví, neklesejte na mysli a rovnou začněte jednat. Proti průjmu totiž můžete zasáhnout úpravou stravy, která ho může vhodnou kombinací zpomalit nebo dokonce zastavit.

Důležité je rovněž zabránit dehydrataci a dbát na dostatečný příjem tekutin (cca. 4 litry denně). Máte-li možnost, pak pijte černý čaj. Dále je vhodné jíst potraviny obsahující škroby - rýži, brambory, těstoviny, pečivo, libové maso, mrkvové polévky, jablečné a banánové pyré. Vždy byste se měli však vyvarovat koření, vhodné jsou naopak bylinky, které pokrmům dodají příjemnou chuť. Pokud možnost uvařit si nemáte, pak pomohou banány, piškoty či suchary.

Tipy na rychlé vhodné polévky
1. Rýžová polévka s mrkví

Spařenou rýži (20 g) propláchneme a dáme vařit do osolené vody. Po chvíli přidáme očištěnou a na malé kousky nakrájenou či na nudličky nastrouhanou mrkev (40 g). Ponecháme na plotně, dokud se rýže mírně nerozvaří. V počátečním období onemocnění je vhodné polévku před podáním rozmixovat.

2. Bramborová polévka

Očištěnou kořenovou zeleninu (mrkev, petržel, celer – dohromady 20 g) na krájíme na kostičky a povaříme. Přidáme oloupané, na kostičky nakrájené, brambory (80 g), sůl a kmín. Z oleje (6 g) a hladké mouky (10 g) připravíme světlou jíšku, jíž polévku zahustíme. Do hotového pokrmu můžeme přidat petrželovou nať.

Zastavit častou, řídkou až vodnatou stolici se škrundáním v břiše můžeme nadále pomocí ovoce a zeleniny. Hodí se například strouhaná jablka nebo banány. Ty nezatěžují trávení a obsahují draslík, který je při průjmových onemocnění třeba doplňovat. Pomůže i dušená mrkev, která obsahuje látky zpomalující střevní peristaltiku. Doplnit ji můžeme nesolenou rýží. Ta má i odvodňující účinek, díky kterému dokáže stolici rychle zahustit. Navíc je doporučována nejen během léčby, ale i po ní.

Hlavní původci

Může se však stát, že zmiňované rady průjem nezpomalí. Ani tehdy nevěšte hlavu a dopřejte si pořádný vývar. Ideálně z kuřecího či hovězího masa, doplněný množstvím kořenové zeleniny. Vyvarujte se použití soli či pepře a přidejte raději čerstvé bylinky. Kromě již zmíněných možností můžete sáhnout po sucharech nebo piškotech. Vhodná je i kaše nebo jiná tekutá mixovaná strava, samozřejmě bez použití tuku.

I když máte po týdnu pocit, že je vyhráno, i tak byste se měli mít v druhém týdnu na pozoru a vyvarovat se uzenin, živočišných tuků, majonézy, luštěnin, smažených a kořeněných jídel, ale také kávy, čokolády, čerstvého pečiva, tučných cukrářských výrobků a alkoholu. Nevhodné jsou i nadýmavé zeleniny jako zelí, kapusta, česnek a cibule. Věděli jste, že i ovoce se zrníčky a pecičkami může způsobit nadýmavost?

Řešení je snadné

Když už však nepomůže vůbec nic, sáhněte do své lékárničky, kde by rozhodně neměl chybět některý z léků určených k léčbě průjmu, a to buď Endiaron® nebo Enditril®.

Hlavní původci

Přípravek Endiaron® léčí průjem s pravděpodobným infekčním původem. Neovlivňuje negativně střevní mikroflóru, je účinný nejen proti bakteriím, ale také proti některým prvokům, kvasinkám a plísním.

Enditril® je také vhodný pro léčbu akutního průjmu. Zásadní výhodou tohoto léku je jeho rychlý účinek, který nastupuje už během 30 minut. Délka účinku je pak až 8 hodin. Snižuje nadměrné vylučování vody do střev, neovlivňuje jejich přirozený pohyb a nezpůsobuje sekundární zácpu.

V naprosté většině léky pomohou, počítejte však, že průjmová onemocnění přetrvávají přibližně 3-5 dnů. Pokud se stav nelepší, nebo naopak zhoršuje, rozhodně neváhejte navštívit lékaře. Pod jeho dohledem se stav bezpochyby zlepší rychle a můžete tak pozvolna a opatrně přecházet na běžnou stravu a vrátit se k běžným činnostem. Hodí se tedy mít buď Endiaron® nebo Enditril® stále při sobě, aby vám tyto léky mohly pomoci v případě nenadálých obtíží.

Endiaron®

Zjistěte více o produktu Endiaron®

Zjistěte více
ENDIARON®
Enditril®

Zjistěte více o produktu Enditril®

Zjistěte více
ENDITRIL®