SANOFI

Akutní průjem
u cestovatelů

Když už přijde, jak ho rychle zastavit?

Většina z nás dovolenou řádně plánuje. Nejprve vysněné místo, poté ideální termín, tak aby tam bylo hezké počasí a aktivity dle našich přání. Nikdo ale bohužel už nenaplánuje její zdravotní průběh. Co když nás na vysněné dovolené přepadne akutní průjem? Jak se ho co nejrychleji zbavit, abychom si zbylé dny užili dle představ?

Za akutní průjem je považováno náhlé vyprazdňování stolice více než 3x denně, které trvá maximálně dva týdny. Inkubační doba je různá, a to od několika hodin až po několik dní. Obecně se ví, že u cestovatelů, zejména do exotických destinací, přicházejí obtíže nejčastěji třetí nebo čtvrtý den pobytu.

Důležitá je už prevence

Důležitá je už prevence

Aby vás tato nepříjemná událost nepotkala, je vhodné dodržovat určitá pravidla, která nejsou nijak náročná. V první řadě je nutné důsledně dodržovat hygienu, tedy častěji si mýt ruce a ideálně průběžně používat cestovní dezinfekci. Je již běžně dostupná a nezabere mnoho místa, snadno ji vmáčknete do baťůžku nebo do kapsy.

Velký pozor byste měli na cestách věnovat i tomu, co jíte. V klasických evropských destinacích se chovejte podobně jako v Čechách. Tedy zejména v létě se vyhýbejte konzumaci zmrzlin u stánků a dalším pokrmům připravených ze syrových vajec. Pozornosti by neměly uniknout také tepelně upravované pokrmy. Zde hlídejte, zda jsou připraveny opravdu dostatečně.

Důležitá je už prevence

Cestujete-li do zemí exotických, pak byste měli být na pozoru ještě více. Zeleninové, ale i ovocné saláty jistě lákají oči i žaludek, ale nevíte, jak dobře a zda vůbec byly umyty a v jaké vodě. Ostatně voda je jedním z největších spouštěčů akutního průjmu. Proto v těchto destinacích pijte jen tu balenou a nezapomeňte, že i led v osvěžujícím nápoji může být vyroben z tamního vodovodního řadu a může být právě tím neblahým spouštěčem.

Pokud neodoláte čerstvým a zdravým plodům, které vás budou lákat na místních trzích, jako například rajčata, okurky, mango, durian nebo papája, je dobré je před jídlem ponořit do růžového roztoku hypermanganu. Vyhýbejte se fastfoodům, nebaleným zmrzlinám i grilovaným či smaženým pokrmům rovnou z ulice.

Co běžně pomáhá

Co běžně pomáhá

Když už se průjem na cestě objeví, neklesejte na mysli a rovnou začněte jednat. Proti průjmu totiž můžete zasáhnout úpravou stravy, která ho může vhodnou kombinací zpomalit nebo dokonce zastavit.

Důležité je rovněž zabránit dehydrataci a dbát na dostatečný příjem tekutin (cca. 4 litry denně). Máte-li možnost, pak pijte černý čaj. Dále je vhodné jíst potraviny obsahující škroby - rýži, brambory, těstoviny, pečivo, libové maso, mrkvové polévky, jablečné a banánové pyré. Vždy byste se měli však vyvarovat koření, vhodné jsou naopak bylinky, které pokrmům dodají příjemnou chuť. Pokud možnost uvařit si nemáte, pak pomohou banány, piškoty či suchary.

Co běžně pomáhá

Co by nám nikdy nemělo na cestách chybět

Až polovina evropských cestovatelů se podle Světové zdravotnické organizace potýká na svých cestách s nějakými zdravotními problémy. Nejčastěji to bývají právě průjmová onemocnění. Z tohoto důvodu bychom při balení neměli zapomenout vzít si s sebou vhodný lék, který funguje a nezabere mnoho místa.

Osvědčený je Enditril®, který můžete použít k zastavení obtíží, a to jak v případě průjmu infekčního, tak neinfekčního původu. Jeho velkou předností je rychlé působení, které přichází už po 30 minutách a působí 8 hodin! Důležité také je, že brání nadměrnému vylučování vody do střev, a přitom nezastavuje jejich pohyb, takže nezpůsobuje zácpu. Na cesty ho tedy raději přibalte, protože ho můžete použít i v případě, že neznáte příčinu průjmu. Mějte na paměti, že štěstí přeje připraveným.

MAT-CZ-2300586-1.0-06/2023

Enditril®

Zjistěte více o produktu Enditril®

Zjistěte více
ENDITRIL®
Kde koupit

Podívejte se, kde si můžete zakoupit produkt Enditril®

Přejít do vyhledávače lékáren